25.8 C
Skopje
Wednesday, September 28, 2022

Штаје: Само со решение за две држави завршува апартхејдот

Најчитани вести

Палестинскиот премиер Мохамед Штаје во средата го предупреди Израел дека израелското отфрлање на решението за деценискиот конфликт според моделот на две држави може да го одржи системот на апартхејдот и на крајот да доведе до реалност на држава во која земјата ќе го изгуби својот еврејски карактер.

На прес-конференција за странски новинари, Штаје го обвини израелскиот премиер Нафтали Бенет за, како што рече, „три не“ – не средба со палестинскиот претседател Махмуд Абас, не мировни преговори и не палестинска држава.

Новата израелска влада, која положи заклетва во јуни, се состои од левичари, централни партии и ултрадесничари и една мала арапска партија, вклучително и противници на палестинската државност. Бенет се противи на формирањето на државата Палестина и одби да се сретне со палестинските власти.

Палестинскиот премиер ги повтори барањата на Палестинците да се преговара за мировен договор за формирање палестинска држава на Западниот Брег и Појасот Газа со источен Ерусалим како главен град и ги повика Соединетите Американски Држави и меѓународната заедница да се ангажираат за заживување на мировниот процес кој долго време беше во стагнација.

Овие територии се освоени од Израел во војната во 1967 година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com