24.8 C
Skopje
Saturday, May 28, 2022

Шпански град враќа имиња на улици од времето на фашизмот

Најчитани вести

Новата десничарска администрација на шпанскиот град Кордоба одлучи да ги врати имињата на улиците од времето на фашизмот, објавија градските власти.

Конзервативната народна партија, која владее со Кордоба заедно со Либералната партија „Граѓани”, соопшти дека сака да ги врати имињата на популарните улици кои претходната администрација ги смени минатата година.

Активисти и жртви на диктатурата од „Платформа на Комисијата за вистина” соопштија дека ќе се борат против одлуката на властите во Кордоба, за која сметаат дека е нелегална. Тие велат дека таа одлука оспорува закон од 2007 година, со кој е наредено симболите на владеењето на генералот Франческо Франко да бидат отстранети од јавноста.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com