10.8 C
Skopje
Thursday, December 8, 2022

Шпанските и италијанските клубови „царуваа“ на трансфер пазарот!

Најчитани вести

Шпанските и италијанските елитни клубови ова лето не штедеа пари, беа најактивни на трансфер пазарот и потрошија рекордни суми за трансфери.

Клубовите од Примера потрошија вкупно 1,3 милијарди евра за засилувања ова лето, а повеќе од половина од потрошените пари се од Реал Мадрид, Барселона и Атлетико Мадрид.

Ова е нов рекорд за шпанските клубови, а досегашниот рекорд беше 888 милиони евра за селекции минатото лето.

Жоао Феликс е најскапиот трансфер во Шпанија за чиј потпис Атлетико Мадрид плати 126 милиони евра, по што следат Антоан Гризман од Атлетико Мадрид во Барселона за 120 милиони евра и Еден Азар од Челзи во Реал Мадрид за 100 милиони евра.

20-те клубови од Ла Лига, исто така, остварија приход од 992 милиони евра од продажба на фудбалери ова лето.

Во Италија, екипите во Серија А, исто така поставија рекорд и ова лето на засилувања потрошија 1,1 милијарди евра, а најактивни на пазарот се шампионите Јувентус и Интер.

Рекорден износ за трансфери ова лето потрошија и 18-те клубови во Бундеслигата во износ од 705 милиони евра.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести