1.8 C
Skopje
Saturday, February 4, 2023

Шпанија ја погоди топлотен бран

Најчитани вести

оплотен бран го зафати поголемиот дел од Шпанија, а Метеоролошката служба издаде предупредување дека температурата во Мадрид и Севиља ќе биде над 40 степени.

Метеоролозите велат дека топлотниот бран ќе се прошири на истокот од земјата и дека ќе биде поштеден само дел од северниот брег на Шпанија.

Билетите се распродадени за сите 19 надворешни базени во Мадрид, каде што капацитетот е ограничен поради пандемијата на коронавирусот.

Властите ги предупредуваат жителите често да пијат вода, да носат потенка облека и да избегнуваат да излегуваат на сонце.

Метеоролозите предвидуваат дека температурата може да достигне 44 Целзиусови степени во долината Гвадалкивир недалеку од Севиља.

Претходната рекордна висока температура во Мадрид е 40,7 степени Целзиусови, измерена на 28 јуни 2019 година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести