Home Свет Шпанија воведува посебен данок за најбогатите

Шпанија воведува посебен данок за најбогатите

by admin

Шпанската влада ќе воведе привремен и вонреден данок за најбогатите луѓе во земјата, во висина од 1 отсто од населението, пренесе Франс прес, повикувајќи се на министерката за буџетски прашања Марија Хесус Монтеро.

Со сумата ќе може да се финансира помош за поддршка на средната класа и работниците, кои пропорционално најмногу придонесуваат за финансирањето на јавните услуги, рече таа.

Данокот ќе биде моделиран според оној воведен за најголемите банкарски и енергетски групи во земјата, а ќе стапи на сила следната година за период од две години.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More