23.8 C
Skopje
Friday, June 18, 2021

Шојгу: Најавата дека Русија сака да го припои Казахстан е фантазија

Најчитани вести

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу ја оцени како „фантазија“ најавата дека Русија наводно сака да му се придружи на Казахстан.

Во интервју за Тенгрињуз, Шојгу вели дека во републиката „има такви кои сериозно мислат дека Русија сака да го припои Казахстан кон себе“.

– Знаете, јас слушам вакви прашања трпеливо, само затоа што сте многу образован, многу паметен и, нема да кријам, многу шармантен човек кој многу добро ја знае историјата и ја разбира. Сепак, да престанеме да фантазираме, рече Шојгу во интервјуто.

Според него, „може да има многу дискусии, но ние (Русија и Казахстан) веќе долго време сме врзани со братски односи. Апсолутно нема причина да споделуваме нешто едни со други. Бидејќи ја повлековме границата за демаркација во 1998 година“.

Минатата година министрите за одбрана на Русија и Казахстан, Сергеј Шојгу и Нурлан Ермекбаев потпишаа ревидиран договор за воена соработка.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести