5.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Шолц: Путин е одговорен за смртта на неколку илјади цивили во Украина

Најчитани вести

Германскиот канцелар Олаф Шолц и вети на Украина дека Берлин ќе финансира директна испорака на оружје од германската индустрија.

„Побаравме од германската индустрија за оружје да ни каже каков материјал може да испорача во блиска иднина“, рече Шолц, додавајќи дека Берлин се координира со Киев за потребите на Украина и ќе ги обезбеди потребните средства.

Меѓу оружјето што можеше да се испорача имаше противтенковско оружје, опрема за противвоздушна одбрана, муниција.

Дополнително, партнерите од НАТО кои снабдуваат оружје од советски дизајн на Украина ќе добијат замена.

– Ова е нешто што го правиме заедно со многу други кои го следат истиот пат.

Но, Шолц вели дека малку испораки ќе дојдат од акциите на Бундесверот, бидејќи можностите ги достигнуваат своите граници, рече тој.

Германскиот канцелар остро ја критикуваше руската воена офанзива во источна Украина по видео конференцијата со лидерите на земјите од НАТО и Европската унија.

– Страдањето во Украина никого не остава рамнодушен – рече Шолц и додаде дека „чувствуваме бескрајна тага за жртвите и, мора да се каже, бескраен гнев кон рускиот претседател и оваа неразумна војна“.

Шолц ја истакна блиската соработка меѓу Германија и нејзините сојузници за поддршка на Украина.

– Би било погрешно Германија сама да навлезе во тоа. Владимир Путин не очекуваше ваква координирана, обединета реакција – рече Шолц и повтори дека НАТО нема да влезе во војна.

Германскиот канцелар додаде дека рускиот претседател Владимир Путин е одговорен за „воените злосторства“ во Украина, каде беа убиени неколку илјади цивили.

„Руската инвазија на Украина е еклатантен пример за кршење на меѓународното право, а рускиот претседател е одговорен за смртта на неколку илјади цивили“, изјави Шолц за новинарите во Берлин.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com