17.8 C
Skopje
Friday, October 22, 2021

Шолц освои пратеничко место во Бундестагот

Најчитани вести

Кандидатот на Социјалдемократската партија на Германија за канцелар, Олаф Шолц, победи во изборната единица во Потсдам и со тоа освои место во Бундестагот.

Шолц освои 34 проценти од гласовите, а лидерката на Зелените, Аналена Бербок, се најде на второ место со 18,8 проценти од гласовите.

Олаф Шолц не е член на Бундестагот од 2011 година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com