21.8 C
Skopje
Wednesday, July 6, 2022

Шолц наскоро ќе го посети Западен Балкан

Најчитани вести

Германскиот канцелар, Олаф Шолц, денеска изјави дека ќе отпатува за Западен Балкан, пред состанокот на Европскиот совет, кој е закажан за следниот месец, со цел да му ја пренесе пораката на регионот дека има место во Европската Унија.

„Шест земји од Западен Балкан со аспирации за ЕУ, Србија, Црна Гора, Албанија, Северна Македонија, Босна и Херцеговина и Косово, веќе се во повеќегодишен реформски процес“, изјави Шолц пред пратениците во Берлин, а пренесе „Ројтерс“.

Тој додаде: „Денеска, повеќе од кога било, нивната интеграција во ЕУ е во стратешки интерес на Брисел“, посочувајќи, според наводите на „Ројтерс“, на влијанието на странските сили во регионот, вклучително и Русија.

„Почитувањето на нашите обврски кон нив не е само прашање на нашиот кредибилитет“, порача Шолц.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com