Home » Шолц наскоро ќе го посети Западен Балкан

Шолц наскоро ќе го посети Западен Балкан

by Журнал.мк

Германскиот канцелар, Олаф Шолц, денеска изјави дека ќе отпатува за Западен Балкан, пред состанокот на Европскиот совет, кој е закажан за следниот месец, со цел да му ја пренесе пораката на регионот дека има место во Европската Унија.

„Шест земји од Западен Балкан со аспирации за ЕУ, Србија, Црна Гора, Албанија, Северна Македонија, Босна и Херцеговина и Косово, веќе се во повеќегодишен реформски процес“, изјави Шолц пред пратениците во Берлин, а пренесе „Ројтерс“.

Тој додаде: „Денеска, повеќе од кога било, нивната интеграција во ЕУ е во стратешки интерес на Брисел“, посочувајќи, според наводите на „Ројтерс“, на влијанието на странските сили во регионот, вклучително и Русија.

„Почитувањето на нашите обврски кон нив не е само прашање на нашиот кредибилитет“, порача Шолц.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More