16.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

Шолц: Војната ја уништува Украина, но и иднината на Русија

Најчитани вести

Инвазијата на рускиот претседател Владимир Путин врз Украина е во застој и покрај секојдневните напади извршени од неговите војници, изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц.

Тој додаде дека Киев може да „смета на нашата помош“.

– Офанзивата на Путин е заглавена и покрај сето уништување што го носи ден за ден, појасни Шолц.

Според него, рускиот лидер „мора да ја слушне вистината“ дека не само што војната ја уништува Украина, „но, исто така и иднината на Русија“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com