21.8 C
Skopje
Monday, August 2, 2021

ШОК! Очилата за сонце имаат ДАТУМ НА ТРАЕЊЕ! Ако ги носите ПОДОЛГО ОД ОВА, ќе го загрозите вашето здравје

Најчитани вести

Научниците од бразилскиот универзитет во Сао Паоло откриле дека очилата за сонце имаат свој рок на траење.

Имено, во истражувањето на нивната веб-страница се вели дека леќите, односно очилата, ја губат својата оригинална заштита од УВ зраците и повеќе не можат да ги заштитат очите, поради што не е пожелно да се носи ист пар со години.

Додека носите очила за сонце, сончевите зраци постепено го оштетуваат стаклото додека УВ-заштитата не исчезне целосно. Според истражувањето, ова се случува по само две години, што е просечна издржливост на заштитата од сонце за еден пар очила.

Затоа треба да ги менувате очилата на секои две години, а доколку имате некои скапи или особено драги очила, не мора целосно да се ослободите од нив, можете да ги замените само стаклата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести