30.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

ШОК-откривање на руските доктори! Змиски отров убива корона вирус, а токсините се покажа како најдобриот лек за Ковид!

Најчитани вести

Руски научници под водство на раководителот на лабораторијата на Институтот за биоорганска хемија на Руската академија на науките, Јуриј Уткин, пронајдоа нов начин за борба против вирусот корона, користејќи ензим кој се наоѓа во отровот на змијата.

Според истражувањето, најефикасниот отров се покажал како резултат на змиите „црни вајпери“, кои имаат моќна вируцидална активност против ковид 19, пренесува Спутник.

Овој вид змија живее главно во југозападна Русија, но и во Украина. Научниците велат дека отровите на овие змии би можеле да станат ветувачка алатка за создавање нови лекови кои се способни да го „нападнат“ вирусот корона.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com