4.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Шинзо Абе влезе во историја

Најчитани вести

Јапонскиот премиер Шинзо Абе влезе во историја како политички лидер со најдолг стаж во Јапонија, со оглед дека на власт се наоѓа 2.887 дена.

По должина на мандатот, Абе го надмина мандатот на Тару Кацуру, кој на власт беше на почетокот на 20 век, пренесе АП.

Првпат стана претседател на владата во 2006 година, но тој мандат траеше само една година, а се врати на власт во 2012 година. Актуелниот мандат му истекува во септември 2021 година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести