2.8 C
Skopje
Tuesday, December 7, 2021

Шилегов: ФК Вардар не е сопственост на Град Скопје, туку приватна сопственост на Сергеј Самсоненко

Најчитани вести

Лажна е веста дека градот Скопје го враќа ФК Вардар, истакна градоначалникот на Скопје Петре Шилегов во своето гостување на „Утрински брифинг“.

Според Шилегов, согласно договорот којшто е склучен, Вардар е приватна сопственост на Сергеј Самсоненко, т.е. на ракометниот клуб Вардар, и е купен за 5 милиони денари, со сите акции: „Таму има една можност тој договор да се раскине, ако не се почитува во наредните 10 години. После 10 години не може ни да се раскине. Значи, зборуваме повторно за приватна сопственост…“.

Шилегов укажа дека според негови сознанија ФК Вардар има долгови кон трети лица околу 3.5 милиони евра, кои не можат да бидат на товар на Град Скопје: „Ние во дописот што го добивме, освен декларативно изразена волја, не добивме до сега никаква квалитетна документација која што ќе ни потврди дека тој долг ќе биде подмирен или дека тој долг се гарантира со нешто, со цел да не направиме материјална штета. И ако сега состојбата ја земеме, ние треба да купиме – да вратиме една приватна сопственост – со долг од 3.5 милиони евра, кои што ќе бидат на товар на Град Скопје. При што напоменувам: Вардар е приватна сопственост, не е сопственост на Град Скопје“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com