6.8 C
Skopje
Sunday, November 28, 2021

Шилегов: Сите граѓани ќе имаат придобивка од новиот БРТ систем

Најчитани вести

Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов, вчера презентираше неколку податоци кои докажуваат зошто проектот за брз превоз во Скопје би чинел многу поевтино за градскиот буџет, информира Журнал.

Според градоначалникот на Скопје, целта на проектот BRT (Bus Rapid Transit) е да донесе нов систем за сообраќај од кој сите граѓани би имале корист секој ден, почнувајќи од времето што ќе го заштедат за патување, до позитивниот ефект од овие две линии кои ќе треба да го намалат загадувањето на воздухот.

Но, што е најважно, Шилегов вели дека тие сакаат да докажат колку може да се постигне ако имате волја и решеност да постапите правилно и за доброто на сите околу вас.

„Само за споредба, целиот БРТ проект за кој веруваме дека ќе направи вистинска разлика за Скопје и сите негови жители, чини само една десетина од таканаречениот проект Скопје 2014„, вели Шилегов.

https://www.facebook.com/p.shilegov/posts/311949773632755

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com