32.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Шилегов: Не спиеме, Скопје ќе има автобуско метро

Најчитани вести

Скопје дефинитивно ќе има БРТ – Бас рапид транзит, објави синоќа градоначалникот Петре Шилегов.

Тој вели дека автобуското метро станува реалност годинава и дека екипите на град Скопје деноноќно работат на овој скопски сон.

– Не спиеме, Скопје дефинитивно ќе има БРТ – Бас Рапид Транзит. Популарното наречено #АвтобускоMетро годинава почнува да станува реалност. Екипи на Град Скопје деноноќно работат на овој долгогодишен скопски сон! Со Бас Рапид Транзит ќе овозможиме траса која ќе биде физички издвоена од останатиот сообраќај – напиша Шилегов на социјалните мрежи.

Шилегов додава дека ова е проект на град Скопје, коj е финансиран од Владата, а обезбедува многу побрз и побезбеден транспорт, и со тоа и намалување на загадувањето во воздухот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com