21 C
Skopje
Friday, May 14, 2021

Шилегов до Мицкоски: За загребската скала кажуваш цена без ддв, а за скопската со ддв, така ти изгледа поспектакуларно?

Најчитани вести

Реакција на Петре Шилегов на фејсбук статусот на Христијан Мицкоски

Ех, Христијане, Христијане … Да бидам искрен, воопшто не сум изненаден од продолжетокот на твоите манипулации со фб постови. Но, да одиме со ред: 1. Манипулативно, кога зборуваш за цената, за цената на загребската скала кажуваш цена без ддв, а за скопската со ддв. Така ти изгледа поспектакуларно, нели ? Тогаш, скопската не е 1.7 милиони евра, туку 1.4 2. Ова е список на дополнителната опрема која што ја има скопското, но го нема загебското возило (дополнителна опрема во доградбата): – компјутерска стабилизација на корпа – РЦ 400 корпа за 4 луѓе плус – монтажа на корпа носилка за повредени – фен или чафовлекач кој се монтира на самата корпа – електромагнетна стабилност – агрегат за струја (за работа на скалата без погон на возилото) – негативен нагиб на корпа до 8 метри во минус – сајла за спуштање на пожарникари – дополнителна скала за од корпа до кров – довод на вода за употреба на млазницата за гасење монтирана на сама корпа – подвижен под на корпа – компјутерска нивелација на цела надградба лево десно Списокот е подолг. Ова се основните разлики. Веројатно сега ти е појасно зошто и каде има разлика во цената ? 3. Загреб во изминативе 30 години набави 5 вакви возила. Ова им е шесто. Скопје ниедно. Ова е прво. 27 години владеевте во Скопје. Ниту ЕДНО возило … Не се љути на тие што те наместиле да се излеташ денес. Со задоволство ќе ти ја доставам целокупната документација. И на скопското и на загребското возило. Сам да ја воочиш разликата. Дури и кафе ќе те почастам (за брља, барај си ги твоите од пратија што денес дадоа такво соопштение (одговор)) и размисли, добро размисли, каде ја водиш својата партија и нашата Македонија (Република Северна Македонија) со ваквото свое “раководење”. Те бендисувало тоа или не, Скопје е една многу поинаква приказна од вашето време. И граѓаните на Скопје тоа го знаат. Го знаеш и ти. И затоа манипулираш (да не кажам свесно лажеш). И одговорот, токму тие, граѓаните ќе ти го дадат во октомври. Кога ќе изберат континуитет на градот и ќе кажат не на “сакам кажам, не знам речам” и “тргни,застани” политиките кои ги водиш … И ќе те поразат. Скопјани. И свесен си за тоа 😉. П.С. Во прилог 3 нови видеа од тоа што се’ има кај нас, ама нема во Загреб П.П.С. Помина времето кога за споменик од 100.000 евра се плаќаше по 10.000.000 евра. Помина и никогаш нема да се врати. П.П.П.С. Тоа е господин Мицковски. Европско Скопје, купува посовремена и подобра опрема од европски Загреб. Чудно, нели ? Епа, Скопје е една поинаква приказна !!!

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести