Home » Шефот на Светската здравствена организација: Светот се соочува со сериозни предизвици

Шефот на Светската здравствена организација: Светот се соочува со сериозни предизвици

by Журнал.мк

Светот се соочува со сериозни предизвици, вклучително и Ковид, војната во Украина и мајмунските сипаници, рече шефот на Светската здравствена организација Тедрос Гебрејесус за време на говорот во Женева.

Експерти од здравствената агенција на Обединетите нации се состанаа во еден швајцарски град за да разговараат за појавата на мајмунски сипаници во 15 земји надвор од Африка, објави Би-Би-Си.

Повеќе од 80 случаи се потврдени во Европа, САД, Канада, Австралија и Израел, но ризикот за општата популација е низок.

Сипаници – вирусот кој најчесто се забележува во оддалечените делови на централна и западна Африка – не се пренесува така лесно меѓу луѓето и текот на болеста е генерално благ.

Повеќето луѓе кои се разболуваат од вирусот се опоравуваат за неколку недели, објави британската служба за јавно здравје.

Жешките точки кои избувнуваат во западноевропските земји ги изненадија научниците, а британските здравствени власти издадоа нов совет, велејќи дека контактите со висок ризик треба да се изолираат три недели.

Белгија стана првата земја што во петокот објави тринеделен карантин за заразените лица.

Во меѓувреме, се очекува денеска да има уште нови потврдени случаи во Британија, јави Би-Би-Си, пишува „Гардијан“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More