Home » Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас денеска ќе го посети Скопје

Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас денеска ќе го посети Скопје

by Журнал.мк

Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас денеска ќе престојува во еднодневна посета на Скопје, каде што ќе се сретне со министерот за надворешни работи Бујар Османи и со премиерот Димитар Ковачевски.

Дендиас ќе присуствува на вечерната работна вечера што ја приредуваат Османи и вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ.

Се очекува разговорите да бидат фокусирани на целосна, доследна и добронамерна имплементација на Договорот од Преспа, натамошно зајакнување на билатералните односи во сите области, вклучително и трговијата, економијата, енергетиката и европската перспектива на Северна Македонија. Се очекува да се разговара и за настаните во Западен Балкан и Источниот Медитеран, како и за ситуацијата во Украина по руската инвазија.

Ова е трета посета на Дендиас на северна Македонија. Првиот беше во ноември 2019 година, вториот во август минатата година, а министерот за надворешни работи на Северна Македонија Бујар Османи беше во посета на Атина во јануари 2021 година.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More