8.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Шефовите на држави и влади не се договорија за новите лидери на ЕУ

Најчитани вести

Лидерите на Европската унија не постигнаа согласност кој ќе ги добие главните функции во Унијата. На самитот во Брисел било решено за ова прашање повторно да се разговара на 30-ти овој месец.

Изборот на новиот претседател на Европската комисија се замрси откако двете клучни групи, социјалистите и либералите, ставија до знаење дека не го поддржуваат кандидатот на конзервативната Европска народна партија Манфред Вебер, туку социјалистот Франс Тимерманс.

Претседателот на Франција Емануел Макрон изјави дека ќе ја поддржи кандидатурата на германската канцеларка Ангела Меркел за претседател на Европската комисија, ако таа се кандидира.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести