Home » Шест лица загинаа, а осум се повредени во рускиот напад на Лавов

Шест лица загинаа, а осум се повредени во рускиот напад на Лавов

by Журнал.мк

Најмалку шест лица загинаа, а осум се повредени во ракетниот напад врз украински Лавов, јавува Анадолија.

Руските сили извршија ракетен напад врз украинскиот град Лавов.

Градоначалникот на Лајонс, Андреј Садовиј, рано утринава соопшти дека изутрината биле извршени пет ракетни напади врз градот.

Заменик-шефот на кабинетот на претседателот на Украина, Михаило Подољак, на Твитер објави дека во исто време биле извршени пет моќни ракетни напади врз цивилната инфраструктура на Лавов.

Гувернерот на „Лавовите“ Максим Козицки потврди дека во ракетен напад извршен од руската армија загинале шест лица, а осум се ранети.

-Три проектили погодија воени објекти, а еден погоди работилница за гуми. Пожарите кои избувнаа по нападот се гаснат. Причинета е голема материјална штета. Шест лица загинаа, а осум се повредени. Меѓу ранетите има и дете – додаде Козицки.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More