Шеесет и девет возачи во Скопје возеле побрзо од дозволеното

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Скопје, 23 јули– Шеесет и девет возачи изминатото деноноќие возеле со поголема брзина од дозволената, а 19 лица управувале моторно возило пред да се стекнат со такво право, покажуваат податоците од СВР Скопје.

Сообраќајната полиција исклучила од сообраќај и двајца возачи кои возеле под дејство на алкохол, како и 19 нерегистрирани возила и едно техничко неисправно возило.

Според дневниот билтен на СВР Скопје, изминатите 24 часа се случиле вкупно 21 сообраќајна незгода, а повредени се вкупно девет лица. Од нив, едно е потешко и осум се полесно повредени. Во 12 сообраќајни незгоди е причинета материјална штета.

Издадени се 69 казни за непрописно паркирање, а со специјалното возило „пајак” подигнати се 48 возила.

За неносење заштитен шлем санкционирани се 22 возачи на мотор, мопед и мотоцикл, за неносење сигурносен појас 19 возачи на моторни возила и за користење на мобилен телефон 14 возачи.

T.E.

Оставете коментар

Актуелно

@2019 – Новинска агенција ЖУРНАЛ. Сите права се задржани.

Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.