Home » Шарл Мишел во посета на Белград

Шарл Мишел во посета на Белград

by Журнал.мк

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска пристигнува во Белград, каде ќе разговара со претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Мишел ќе го посети Научно-технолошкиот парк со Вучиќ и со премиерката на Србија Ана Брнабиќ, каде ќе присуствува на потпишувањето на заедничкиот проект за поддршка на истражувањето, иновациите и претприемништвото во Србија.

Проектот е финансиран од ЕУ која на Србија ќе и донира 41,5 милиони евра и Светска банка која ќе позајми 43 милиони евра. Мишел потоа ќе се сретне со Вучиќ. Тој од Белград ќе отпатува за Босна и Херцеговина, а потоа за Албанија.

Пред посетата на регионот, Мишел нагласи дека процесот на проширување на ЕУ кон Западен Балкан треба да биде поефикасен и подинамичен и оцени дека „решението може да лежи во прогресивна и постепена интеграција, веќе во текот на пристапниот процес“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More