Home » Шакари Ричардсон стана најбрзата жена во светот

Шакари Ричардсон стана најбрзата жена во светот

by Журнал.мк

Американската спринтерка Шакари Ричардсон е новата светска шампионка на 100 метри. Таа во финалната трка во Будимпешта беше побрза од спринтерките од Јамајка, Шели-Ен Фрејзер-Прајс и Шерика Џексон и се закити со златниот медал.

Ричардсон ја мина патеката на 100 метри за време од 10,65 секунди.Светската шампионка на 200 метри од Орегон, Шерика Џексон, заврши на второто место со резултат 10,72 секунди, додека Шели-Ен Фрејзер-Прајс мораше да се задоволни со бронзата откако истрча за 10,77 секунди.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More