Home » Шавкат Мирзиоев повторно избран за претседател на Узбекистан

Шавкат Мирзиоев повторно избран за претседател на Узбекистан

by Журнал.мк

Прелиминарните резултати покажуват дека актуелниот претседател на Узбекистан Шавкат Мирзиоев со големо мнозинство освои нов седумгодишен мандат на предвремените избори на кои се соочи со тројца противници.

Националната изборна комисија соопшти дека Мирзијоев добил повеќе од 87 насто од гласовите, а секој од противкандидатите добил околу 4 проценти.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More