13 C
Skopje
Friday, April 23, 2021

Чешкиот министер за здравство сменет по противењето на руската вакцина

Најчитани вести

Чешкиот министер за здравство Јан Блатни ја напушта Владата, на барање на претседателот Милош Земан, откако категорично одби да користи вакцини, пред се руски Спутник V, сè додека не добијат одобрение од Европската агенција за лекови.

“Постојано стоев зад употребата на регистрирани вакцини. За мене како лекар е важно да морам да бидам 100 процентен сигурен дека не само што ќе помогне, туку и дека нема да предизвика штета. Само на овој начин може Јас гарантирам дека вакцините се безбедни и тестирани“, рече Блатни денес на вонредна прес-конференција на која објави дека е сменет синоќа.

Блатни рече дека неговото отстранување е политичка одлука на која има право премиерот, но во исто време тој го толкува тоа на таков начин што премиерот Андреј Бабиш гледа дека Чешка излегла од кризните денови за време на Ковид-19 пандемијата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести