Home » Чешка испрати тенкови во Украина

Чешка испрати тенкови во Украина

by Журнал.мк

Чешка испрати неколку тенкови во Украина, изјави денеска извор од одбраната, потврдувајќи ја информацијата што претходно ја објави чешката јавна телевизија.

Чешката телевизија објави дека во Украина биле испратени тенкови Т-72 и борбени возила БВП-1.

Извор од чешкиот одбранбен систем потврди дека тенковите се испратени, но одби да даде повеќе детали.

Извештаите доаѓаат додека сојузниците на НАТО се подготвуваат да разговараат за испорака на дополнително оружје за Украина на утрешната средба на министрите за надворешни работи во Брисел.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More