28.8 C
Skopje
Thursday, August 11, 2022

Чешката Влада преживеа гласање за недоверба

Најчитани вести

Владата на Чешка предводена од популистичката партија АНО преживеа гласање за недоверба што опозицијата го побара по серијата протести против премиерот Андреј Бабиш.

Резултатот од гласањето беше очекуван откако социјалдемократите, коалициониот партнер АНО и Комунистичката партија што ја поддржуваа владата, не им се приклучија на опозициските партии против Бабиш.

Барањето за гласање недоверба беше поддржано од само 85 пратеници во Долниот дом на Парламентот, во кој има 200 места, по 17-часовната дебата што траеше и ноќеска.
Бабиш, милионер кој стана политичар, се соочува со притисок од јавноста во врска со истрага за наводна злоупотреба на фондовите на ЕУ и конфликт на интереси.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com