1.8 C
Skopje
Monday, January 30, 2023

Четворица починаа, 23 новозаболени од ковид-19

Најчитани вести

Четири лица починаа, а 23 се новозаболени во последното деноноќие, соопшти Министерството за здравство.

Во последните 24 часа се направени 2.853 тестирања, а регистрираните нови случаи на ковид-19 се во Скопје 9, Куманово и Прилеп по 3, Струмица и Кичево по 2, Битола, Гостивар, Гевгелија и Радовиш по 1.

Регистрирани се 32 оздравени пациенти.

Пријавени се 4 починати лица во болнички услови и тоа 3 лица од Скопје (76, 76 и 77) и едно лице од Куманово (71).

Направени се 2.853 тестови преку: ИЈЗ-151, ЦЈЗ Скопје-47, ЦЈЗ Битола-37, ЦЈЗ Прилеп-37, ЦЈЗ Тетово–25, ЦЈЗ Куманово–40, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-4, Институт за микробиологија–21, МАНУ-99, Клиника „Жан Митрев“ -123, Авицена-350, Биотек-373, Систина-132, лабораторија Лаор-202, Синлаб-87, Ремедика-33, Плодност–45, Генеа–10, Никоб лаб-102, ВФВ Медикал-15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 920.

Досега во земјата се направени вкупно 818.746 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.441, бројката на оздравени пациенти е 149.528, на починати е 5.462, а бројот на активни случаи изнесува 451.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 68576, Активни 214

Куманово 8848, Активни 40

Прилеп 8314, Активни 33

Тетово 7220, Активни 19

Битола 6298, Активни 15

Велес 5469, Активни 2

Гостивар 5180, Активни 15

Кавадарци 5153, Активни 2

Охрид 5008, Активни 19

Штип 4959, Активни 2

Струмица 4113, Активни 8

Струга 2982, Активни 8

Кочани 2789, Активни 6

Кичево 2570, Активни 22

Гевгелија 2195, Активни 4

Неготино 2184, Активни 4

Свети Николе 1523, Активни 2

Ресен 1234, Активни 1

Крива Паланка 1220, Активни 1

Радовиш 1161, Активни 8

Берово 1029, Активни 1

Делчево 972, Активни 4

Дебар 940, Активни 1

Виница 886, Активни 10

Пробиштип 789, Активни 0

Валандово 666, Активни 1

Богданци 494, Активни 0

Крушево 490, Активни 1

Демир Хисар 400, Активни 3

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 375, Активни 2

Македонски Брод 359, Активни 1

Пехчево 268, Активни 0

Македонска Каменица 249, Активни 2

Дојран 132, Активни 0

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести