10.8 C
Skopje
Thursday, February 2, 2023

Четворица „кралеви“ на чекор од напуштање на „Сантиаго Бернабеу“

Најчитани вести

Реал Мадрид ова лето ќе прави вистинска реконструкција на тимот, па откако пристигнаа пет нови фудбалери, време е да се „исчисти вишокот“.

Според весникот „Ас“, клубот е во напредна фаза на преговори за продажба на Лукас Васкез, Дани Себаљос, Мартин Одегард и Борха Мајорал.

Најблиску до излезната врата е Лукас Васкез, за кого има интерес од Арсенал, ПСЖ и Баерн, кои се подготвени да ја платат сумата од 32 милиони евра, колку што бараат „кралевите“.

Најблиску до неговиот потпис се „топџиите“, бидејќи желбата на самиот играч е да се пресели во Премиер лигата.

Повторно кон северен Лондон, но кон Тотенхем, е на пат да преземе Себаљос. Преговорите и за неговото заминување се во напредна фаза и се очекува да завршат во почетокот на следната недела. Се уште не е пријавен износот за кој „петлите“ ќе го ангажираат.

Што се однесува до Одегард и Мајорал, тие се очекува да се преселат во Реал Сосиедад. Од сите играчи исклучиво Мајорал ќе има опција наскоро да се врати на „Сантијаго Бернабеу“, бидејќи во неговиот договор ќе „бај-бек“ клаузула која ќе важи во слдедните две години.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести