27.8 C
Skopje
Sunday, July 3, 2022

Четворица кандидати за претседател на Европскиот парламент

Најчитани вести

Четворица европратеници поднесоа кандидатура за претседател на Европскиот парламент, јавува дописникот на МИА од Стразбур.
Кандидати се Ска Келер (Германија зелени и европска слободна алијанса), Давид Мариа Сасоли ( Италија, социјачисти),Сира Рего,(Шпанија, обединета левица) и Јан Захрадил (Чешка,европски конзервативци).
Гласањето е тајно и за да биде избран за претседател на кандидатот му се потребни 50 oтсто од гласови плус 1 глас.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com