21.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Често се случува да имаме очигледен криминал, а не се покренуваат постапки за тоа, вели Кацарска

Најчитани вести

Секоја институција има свои надлежности, едни на обвинителството, судот, правобранителство и на крај Агенциајта за управување со запленет имот, вели претседателката на уставниот суд, Добрила Кацарска во Топ Тема, коментирајќи го случајот Трансмет, и неконфискацијата на имотот од 17,5 милиони евра, Кацарска иако се оградува, вели дека често се случува криминал, а не се покренуваат постапки за тоа.

Судот мора да провери се пред да донесе одлука, верувам дека го направил тоа. Основно е дека тука некаде се направени крупни малверзации, понатаму секоја институција треба постапуав и има елементи за кривично гонење. Кој е тој кој дава гаранција на имот за да излезе од притвор, а притоа истиот го нуди? Но, не можам да давам конкретни одговори и да кажам за предмети кои не сум ги работела. Често се случува да имаме очигледен криминал, а не се покренуваат постапки за тоа, вели Кацарска.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com