24.8 C
Skopje
Tuesday, May 24, 2022

Честитка од Петков до Ковачевски: Очекувам заедно да работиме за нов дијалог и разбирање

Најчитани вести

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на новиот македонски премиер Димитар Ковачевски со потсетување дека позицијата на Софија за европската перспектива на земјава е конзистентна и јасна.

„Очекувам заедно да работиме за нов конструктивен дијалог и разбирање во интерес на билатералните односи, чиј што развој е од голема корист за граѓаните на Бугарија и на Република Северна Македонија“, вели Петков во честитката.

Откако потсетува дека позицијата на Бугарија во однос на европската перспектива на Македонија е конзистентна и јасна, Петков додава дека добрососедството може да донесе сериозни придобивки не само за двете држави, туку и за целиот регион.

Министър-председателят Кирил Петков поздравява Димитър Ковачевски по повод встъпването му в длъжност като премиер на…

Posted by Министерски съвет на Република България on Sunday, January 16, 2022

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com