8.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

Чедомир Јовановиќ во тешка здравствена состојба

Најчитани вести

Лидерот на ЛДП, Чедомир Јовановиќ е во болница поради пневмонија на двете белодробни крила, додека тестот не покажал дека е позитивен на коронавирус.

Како што неофицијално потврдуваат извори блиски до Јовановиќ за B92, неговата здравствена состојба е тешка и комплицирана и тој има големи болки.

„Лекарите се сомневаат во белодробна емболија или воспаление на ‘рбетниот мозок“, наведува изворот, но напомнува дека досега не е утврдена причината за влошената состојба на Јовановиќ.

Друг проблем е високиот крвен притисок што лекарите се обидуваат да го намалат. Тој беше примен во КБЦ „Драгиша Мишовиќ“ во петокот затоа што му се слошило, а има проблеми и со цревата.

Јовановиќ беше задржан поради понатамошни прегледи со цел да се утврди дали проблемите се предизвикани од коронавирусот.

Тој е свесен, комуникативен, во стабилна состојба и не е приклучен на кислород.

Чедомир Јовановиќ беше заразен од коронавирус во јули, минатата година. Тогаш имаше тешко воспаление на белите дробови, поради што беше хоспитализиран на Инфективната клиника во Белград.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести