1.8 C
Skopje
Saturday, February 4, 2023

Чај кој помага да ги излечите белите дробови по прележан Ковид 19

Најчитани вести

Пневмонијата е една од најчестите и најопасни последици од Ковид 19. Повеќето од оние кои прележале Ковид 19 се чувствуваат слаби и имаат потешкотии со дишењето месеци подоцна, сето тоа како резултат на сериозно оштетување на белите дробови предизвикано од вирусот корона. Покрај советите на лекарите, секој што имал корона треба да си го следи здравјето, а не е лошо да ги ублажувате заболувањата со природни методи, билни чаеви, за кои е научно докажано дека помагаат при лекување и закрепнување.

Чајот направен од бозел, оман и плуќнак е идеална комбинација што им помага на белите дробови повторно да бидат во полна сила. Народниот билкар Момчило Антонијевиќ веќе со години се занимава со лековити билки, а на својот канал на YouTube „Snaga bilja“, тој редовно ги советува и запознава со сите придобивки што можат да ни ги донесат лековитите растенија. Со внимателно проучување и на народната медицина и на научните истражувања, Антонијевиќ ги споменува чајот од бозел, Оман и плуќнак, или плуќнакот, цветот на лопенот, како една од најдобрите комбинации за заздравување на белите дробови по Ковид 19. Бидејќи, некои растенија можат да имаат контра-ефект ако имате некои придружни болести, или можеби земате одредена терапија…

„Билките можат да помогнат и можат да бидат дополнителна терапија, но во случај на сериозни состојби и болести, особено пневмонија, не се лекувајте сами, но задолжително консултирајте се со доктор. Покрај тоа, информирајте се за секој чај доволно за да знаете дали е за вас или не. Во случај на третман на белите дробови по Ковид 19, оман, плуќнак и бозел се фантастична комбинација. И бозелот и оманот имаат антивирусно дејство, но исто така имаат корисен ефект врз белите дробови и органите за дишење. Но, ако сте имале хепатитис или цироза на црниот дроб, тогаш плуќнакот се отстранува од оваа комбинација, а наместо тоа се додава цветот од лопен, кој исто така се користи подолго време за лекување на респираторни органи, бидејќи содржи слуз што ги обложува бронхиите и спречува непријатна сува кашлица. Ова растение помага и при кашлање – вели Антонијевиќ и додава:

„Исто така, треба да се биде внимателен со коренот на оман. Оман е уште еден народен лек против пневмонија, кашлица, бронхитис и алергиски ринитис. Изгледа како сончоглед, има жолти цветови и можеме да кажеме дека ги „дезинфицира“ органите за дишење. Се препорачува за оние кои пушат, кои имаат проблем со пневмонија, бронхитис, алергии… Оман содржи голема количина на инулин, затоа се препорачува за оние кои имаат дијабетес, но оние кои имаат нарушување на шеќерот во крвта и земаат лекови треба да бидат внимателен, затоа што кога оман е во комбинација со лекови може да даде спротивен ефект. Предупредува и за оние кои имаат висок крвен притисок. Ако ги немате овие проблеми, тогаш слободно испијте ја оваа многу корисна комбинација на бозел, оман и плуќнак.

Како да го подготвите овој напиток:

„Земете 50 грама од секое растение, измешајте сè заедно во еден поголем сад и ставете тегли во кои мешавината ќе стои. Истурете една лажица од оваа смеса во чаша врела вода, оставете ја да отстои 15 до 20 минути. Процедете и пијте топло, и пијте три до четири пати на ден, еден месец. Покрај овој чај, би му препорачал на секој што имал корона да испие нешто да ја разредува крвта, што е каранфилче и ѓумбир, и да јаде мечкин лук. Сега ни доаѓа пролетта, веќе има мечкин лук и ќе има уште, затоа одете на пазар“ – вели народниот билкар Момчило Антонијевиќ за еКлиника.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести