22.8 C
Skopje
Friday, August 19, 2022

Чавушоглу: Санкциите и заканите нема да нè спречат во офанзивата во Сирија

Најчитани вести

Меѓународните санкции или закани со санкции нема да ја присилат Турција да ја спречи својата афанзива во Северна Сирија, изјави турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу.

„Од меѓународната заедница, посебно од НАТО-сојузниците очекуваме да нè поддржат во борбата против тероризмот“, рече Чавушоглу за италијанскиот весник „Ил масаџеро“.

Тој додал дека Турција ќе ја запре офанзивата само тогаш кога сите терористи ќе заминат од тоа подрачје, а Сиријците да бидат ослободени од тиранијата на курдската народна заштита и заканите од Исламска држава.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com