-9.2 C
Skopje
Thursday, January 20, 2022

Чавушоглу: Амбасадата на Турција во Кабул ќе продолжи да работи

Најчитани вести

Шефот на турската дипломатѕија Мевљут Чавушоглу денеска изјави дека Амбасадата на Турција во Кабул ќе продолжи да работи и оти се преземени сите безбедносни мерки за турските дипломатски мисии во Авганистан, како и за нивниот персонал.

Тој додаде дека дипломатските мисии во Турција ќе продолжат да даваат конзуларни услуги.

Чавушоглу истакна дека турските власти продолжуваат да одржуваат контакти со соодветните структури во Авганистан за да гарантираат безбедност за оние турски граѓани кои одлучиле да останат во Авганистан.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com