27.8 C
Skopje
Sunday, July 3, 2022

Цуцуловски: Бугарскиот јазик е источен дијалект на Македонскиот

Најчитани вести

По помалку неразумното изјаснување на Бугарската академија на науките околу Македонскиот јазик, со реакции се јавија историчари, лингвисти, политичари, аналитичари од нашата држава, сите со осуда на Бугарското БАН.

Меѓу нив и професорот Цуцуловски:

,,КОГА Е БАЛ, НЕКА Е БАЛ. Откако Бугарската академија на науките (БАН) постави знак на еднаквост помеѓу бугарскиот и македонскиот јазик, бугарскиот јазик може слободно да се смета за источен дијалект на македонскиот јазик.

Дали Бугарите се источна варијанта на Македонците, БАН накнадно ќе утврдува.”

КОГА Е БАЛ, НЕКА Е БАЛ. Откако Бугарската академија на науките (БАН) постави знак на еднаквост помеѓу бугарскиот и…

Posted by Љубомир Цуцуловски/Ljubomir Cuculovski on Friday, December 13, 2019

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com