21.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Црногорско МНР: Одлуката на Русија да протера црногорски дипломати е неоправдана

Најчитани вести

Одлуката на Русија да прогласи црногорски дипломат во Амбасадата на Црна Гора во Москва за персона нон грата беше очекувана во контекст на реципрочни мерки, но во исто време и неоправдана, особено со оглед на фактот што протераниот дипломат се занимавал со активности спротивни на Виенската конвенција.

„Потсетуваме дека црногорското Министерство за надворешни работи ја донесе споменатата одлука за негово протерување врз основа на проценката на релевантните безбедносни органи, се нагласува во соопштението на МНР.

Црногорското министерство додава дека одговорот на руската страна е неоснован и непропорционален, особено во однос на бројот на дипломатскиот персонал на руската амбасада во Подгорица, кој е неспоредливо поголем од црногорскиот во Москва.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com