14.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

Црна Гора сака да влезе во ЕУ во 2025

Најчитани вести

Црногорските министри одат во Брисел во таканаречената „шарм дипломатија“ да го претставата протфолиот на економски реформи наречено „Европа сега“ со кои сакаат да ги забрзаат преговорите за пристапување кон ЕУ. Црна Гора е најнапредната во нејзините пристапни преговори со ЕУ – таа е единствената што ги отвори сите поглавја, а веќе затвори три. Министерот за финансии Милојко Спаиќ и министерот за економски развој Јаков Милатовиќ се неколку дена во Бриселза да ја убедат ЕУ да ја покаже својата посветеност на пристапот кон Западен Балкан.

Патувањето на министрите е добро темпирано, бидејќи во петок во Подгорица треба да биде усвоен пакетот економски реформи наречен „Европа сега“, кој има за цел да ѝ помогне на земјата да ги исполни критериумите за пристап во ЕУ и да ја отфрли нејзината економија од нејзината историска зависност од Русија и нејзиното скорешни потпирање на Кина. „Сакаме да ја врземе нашата судбина со Европа, Соединетите Американски Држави и Велика Британија“, изјави Спаиќ за бриселски „Политико“. „Проблемот историски [беше] што геополитички гледавме на запад, но економски сè уште зависиме од Русија, Централна Азија и Турција за инвестиции“, вели тој.

Црна Гора беше на насловните страници минатата година бидејќи се бореше да го отплати кинескиот заем од 1 милијарда долари за недовршен автопат. Масивниот бел слон стана симбол на корупција и финансиско лошо управување откако Црна Гора се бореше да го врати кинескиот заем искористен за финансирање на проектот. Што е уште полошо, Кина бараше делови од територијата на Црна Гора како гаранција за заемот, а договорот предвидуваше арбитража да се врши во Пекинг.

Спаиќ вели дека Црна Гора сега почнала да го враќа тој заем и ја намалила својата хронична зависност од кинескиот кредит. „Го заштитивме ризикот“ и преговаравме за договор за размена со западните банки, рече тој. Изложеноста на кинескиот долг сега е „помалку од 14 отсто“ од БДП на Црна Гора, што е пад од 20 отсто, додаде тој.

Новата влада е оптимист во врска со изгледите за членство на Црна Гора. „Ако покажеме напредок, пристапот на Црна Гора до 2025 година е многу веројатен“, вели Милатовиќ. „Мислам дека сега има клучен моментум, особено со оваа нова влада, која ги споделува европските вредности“.

Големите проблеми што Црна Гора допрва треба да ги реши се корупцијата и владеењето на правото. Во изјава за „Политико“, еврокомесарот за проширување Оливер Вархеи рече дека исполнувањето на одредниците на блокот за овие прашања е клучниот услов за напредок. „Ниту едно поглавје не може да се затвори додека не се исполнат овие привремени одредници… Црна Гора треба дополнително да ги интензивира своите напори за решавање на отворените прашања, вклучително и во критичните области на слободата на изразување и слободата на медиумите и борбата против корупцијата и организираниот криминал“, рече Вархеи. Според него, Комисијата е посветена на процесот на проширување. „Приклучувањето на Западен Балкан во ЕУ е геостратешка инвестиција во мирот, безбедноста, стабилноста и економскиот просперитет на цела Европа“, рече тој.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com