25.8 C
Skopje
Wednesday, September 28, 2022

Црна Гора: Маските не се задолжителни во училиштата, трговските центри и спортските сали

Најчитани вести

Црногорската министерка за здравство Јелена Боровиќ-Бојовиќ изјави дека заштитните маски нема да бидат задолжителни во училиштата, трговските центри и спортските сали, туку ќе бидат само препорака.

Како што рече, од четврток, кога ќе бидат објавени новите мерки, маските ќе бидат задолжителни во здравствените установи, колективното сместување и јавниот превоз.

Министерката рече дека епидемиолошката состојба е многу поповолна, но граѓаните треба да бидат внимателни.

„Короната неколку пати непријатно нè изненади. Состојбата во моментов е поволна и стабилна. Имаме значителен пад на бројот на пациенти на дневна основа и пад на хоспитализирани“, рече Боровиќ-Бојовиќ и додаде дека училишниот час ќе продолжи да трае 30 минути, јавува Радиотелевизија Црна Гора.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com