Home » Црна Гора го измени законот за претседател на државата

Црна Гора го измени законот за претседател на државата

by Журнал.мк

Црногорскиот парламент на седницата што заврши по полноќ ги усвои измените на законот за претседател на Црна Гора, со кои сакаат да го натераат Мило Ѓукановиќ да именува претставник за формирање нова влада и со кои се отвора патот за доверување на мандатот на Миодраг Лекиќ од ДЕМОС.

Ѓукановиќ претходно одби да и го довери мандатот на Лекиќ, велејќи дека не е поддржан од мнозинството пратеници во црногорскиот парламент затоа што 37 пратеници поднеле потписи за кандидатурата на Лекиќ, додека четворица од црно-белата коалиција на премиерот Дритан Абазовиќ дале вербална поддршка.

Измените на законот за претседател беа иницирани од просрпскиот Демократски фронт, а поддржани од претставниците на демократите на поранешниот претседател на парламентот Алексе Бечиќ и коалицијата Црно на бело на Абазовиќ. Во образложението на иницијативата се наведува дека „јавен интерес е Лекиќ да добие мандат за состав на нова влада бидејќи е актуелна во технички мандат“.

Луѓето на Ѓукановиќ велат дека тоа е уставен удар
Претставниците на Демократската партија на социјалистите на Ѓукановиќ за време на дебатата тврдеа дека станува збор за „уставен удар“ и „законско насилство“. Измените на законот за претседател може да се применат само откако ќе бидат објавени во Службен весник на Црна Гора. Пред тоа мора да бидат потпишани од Ѓукановиќ, а се очекува тој да го одбие ова и да ги врати измените на законот во парламентот на нова одлука.

Правниот вакуум настана и поради нефункционирањето на црногорскиот Уставен суд, кој во моментов има само тројца од седум судии и не може да носи одлуки за уставноста на правните акти.

За време на дебатата, десетици граѓани се собраа пред зградата на Парламентот на Црна Гора за да протестираат против, како што го нарекоа „уставен удар во режија на Демократскиот фронт“. Пред граѓаните се обратија повеќе претставници на коалицијата на Ѓукановиќ.

Владата на актуелниот премиер Дритан Абазовиќ ја загуби довербата на претставниците во средината на август, по потпишувањето на Основниот договор со СПЦ.

После тоа, партиите кои го победија Ѓукановиќ на изборите во 2020 година формираа ново владејачко мнозинство, кое по долги преговори го предложи Миодраг Лекиќ, поранешен дипломат од режимот на Милошевиќ, за мандатар. Ѓукановиќ не му додели мандат бидејќи, како што најави тогаш, „не бил убеден дека Лекиќ има поддршка од мнозинството претставници“.

Оценката на предлагачот на измените на законот е дека Лекиќ на почетокот на декември би можела да добие мандат за состав на нова влада.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More