27.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

Црна Гора: Аналогниот сигнал оди во историјата, од денеска HD

Најчитани вести

Црногорскиот премиер Душко Марковиќ денеска официјално ќе пушти сигнал со кој ќе започне дигиталното емитување на програмата на Радио и Телевизија Црна Гора.

Владата на Црна Гора објави дека дигитализацијата на црногорскиот јавен сервис е цивилизациски чекор напред кој на граѓаните ќе им го донесе највисокиот светски стандард за слика и звук.

На овој голем ден за РТЦГ му претходеше макотрпна работа за реновирање на просториите, набавка на технички и технолошки капацитети, модернизација на мобилната техника, со цел сè да биде подготвено за HD сигналот да почне на Јубилејот – 75 години Радио и 55 години Телевизија на Црна Гора (ТВЦГ), соопшти црногорската Влада.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com