Home » Црвен крст: Не можеме да доставиме помош во Мариупол

Црвен крст: Не можеме да доставиме помош во Мариупол

by Журнал.мк

Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК) соопшти дека сè уште не може да достави помош до опколениот Мариупол, бидејќи ги повикува Русија и Украина да гарантираат безбедно минување.

„Двете страни мора да бидат гаранти и да имаат договор да овозможат безбедно поминување. Тие мора да ја објават рутата и да им дадат доволно време на луѓето да излезат“, изјави портпаролот на МКЦК, Мет Морис за Би-Би-Си.

„Во моментов немаме тим што има пристап до градот“, рече тој.

Меѓународното хуманитарно право, рече тој, бара на луѓето да им се дозволи да си заминат, но не треба да се принудуваат да си заминат. Многу жители на Мариупол со недели се кријат во подрумите, без храна, вода и лекови.

Украина ја обвинува Русија дека насилно преселила илјадници цивили од опустошениот град во областите под руска контрола. Русија ја негираше принудата, но пријави евакуација под руска придружба.

МКЦК вели дека тие никогаш не помогнале во присилната евакуација и велат дека не помогнале во планирањето Русите да ги преселат украинските бегалци од Мариупол.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More