8.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Црвенковски: Дали ќе се самораспуштиме или самоукинеме ако ЕУ одлучи да го прекине проширувањето?

Најчитани вести

„Дали ќе се самораспуштиме или самоукинеме ако ЕУ одлучи да го прекине проширувањето?“,

Ова го праша поранешниот претседател Бранко Црвенковски на денешната дебата во МАНУ.

Поранешниот претседател Бранко Црвенковски денеска повика на создавање на национална платформа за широк општествен консензус додека не се решат сите стратешки цели на државата. На свечениот собир на МАНУ за јубилејот од формирањето на современата македонска држава, тој ја повика Академијата, Универзитетот Кирил и Методиј, Стопанската комора и претседателот Стево Пендаровски да покренат таква иницијатива, да ги подготват документите и да им ги понудат на партиите.

„Откако ќе се потпишат, тие ќе се обврзат на нивно исполнување и почитување, вели Црвенковски, кој не е сигурен дали и колку од партиите ќе ја прифатат ваквата идеја.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com