18.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Ципрас предлага парламентарна комисија за транспарентност на средствата од Фондот за закрепнување

Најчитани вести

Предлог до претседателот на грчкиот Парламент Константинос Тасулас, за формирање специјална меѓупартиска парламентарна комисија за транспарентност, надзор, контрола и континуирано оценување на начинот на финансирање, начинот на спроведување и текот на реализацијата на средствата од Фондот за закрепнување, достави лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас , јави дописничката на МИА од Атина.

Ципрас, како што објави на социјалните мрежи, стапил во контакт со Тасулас и го информирал за неговиот предлог што има за цел „транспарентност во управувањето си средствата“.

-Фактот што Владата на Мицотакис со карактеристична нетранспарентност управува со јавните финансии, во комбинација со фактот дека овие европски програми го надминуваат мандатот на една влада, императив е потребата да постојат институционални секции во насока на транспарентност, отчетност и гаранции за безбедно, социјално праведно и национално корисно користење на европските ресурси, напиша Ципрас на Фејсбук.

Додаде дека „не е случајно што слични иницијативи постоеја и на ниво на Европскиот Парламент“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com