5.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Ципрас до Мицотакис: Ќе го молите лидерот на ВМРО да не го отфрла Договорот од Преспа

Најчитани вести

Поранешниот премиер на Грција, а сега лидер на опозициската СИРИЗА, Алексис Ципрас за време на расправата за новиот закон за азил во грчкиот Парламент, говорејќи за националните прашања, се осврна и на Договорот од Преспа, велејќи дека тие се горди на решението меѓу двете земји, а истовремено упати критики и до актуелниот претседател на грчката влада, Кирјакос Мицотакис во однос на Договорот.

„Да, горди сме за овој договор бидејќи денес грчките воени авиони го надгледуваат воздушниот простор на Северна Македонија, а не турските воени авиони, како што ќе беше, ако не го преземевме овој историски чекор. Горди сме бидејќи го одбранивме патриотскиот интерес онака како што во тој период оцени мнозинството од Парламентот. Горди сме што дури и денес, кога соседната земја е во тешка ситуација, ние сме тие кои преземаме иницијативи во корист на стабилност во соседната земја, додека грчката Влада на Самитот ги набљудуваше Данска и Холандија како се занимаваат со Западен Балкан“, рече Ципрас.

Тој, како што пренесува МИА од Атина, додал дека се горди и за тоа што сега гледаат дека еден по еден пратениците од владејачката партија се обидуваат да го вразумат Мицотакис, да не размислува и да не ја посакува перспективата „да победат истомислениците националисти во соседната земја“.

„Затоа што тогаш, гледам вашиот лидер ќе го моли лидерот на ВМРО да не случајно го отфрли договорот што го потпишавме“, рече поранешниот грчки премиер.

Ципрас му порача на Мицотакис дека не му дозволува „сега да тргува со патриотската чувствителност“.

„Вие кои го навредивте, го клеветевте, го поделивте грчкиот народ за прашањето за името, за по изборите да речете дека ќе се придржувате и ќе го почитувате Договорот од Преспа“, истакна лидерот на СИРИЗА.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести