7.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Ципрас ги смета за признак на „слабост“ сондажите за гас на Турција на Кипар

Најчитани вести

Грчкиот премиер Алексис Ципрас рече дека турското дупчење во водите каде што Кипар има ексклузивни економски права е „знак на слабост”.

Ципрас предупреди за „сериозни последици” за Турција со Европската унија и за регионалната стабилност ако турската влада продолжи со такви активности.

Турција врши такви активности на западниот брег на Кипар и на источниот брег на тој медитерански остров.

Лидерите во ЕУ ја осудија Турција поради дупчењето за гас и се заканија со санкции.
Грчкиот премиер е во Кипар на погреб на неодамна починатиот левичар и поранешен кипарски претседател Димитрис Христофиас.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести