10.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

Ципрас: Без Преспанскиот договор, Грција на север ќе имаше сојузник на Ердоган

Најчитани вести

Опозицискиот лидер во Грција Алексис Ципрас, кој како премиер го потпиша Преспанскиот договор со Македонија, смета дека овој договор има многу бенефити за Атина. Како што вели тој, ако тогашната Влада на СИРИЗА отстапела пред притисоците на сегашниот премиер Кирјакос Мицотакис, денес во земјава ќе имале непријател и сојузник на Турција на Реџеп Таип Ердоган.

– И се подразбира што ова би значело во услови на опасна ескалација на турската провокација – изјави Ципрас, кој во грчкиот Парламент, говорејќи за надворешната политика, го потсети Мицотакис дека со невидена леснотија ја нарекувал владата на Сириза Влада на национално предавство поради Преспанскиот договор.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести