21.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Цените на нафтата со нов пад на светските берзи

Најчитани вести

Последната рунда на преговори меѓу Украина и Русија почна да ја намалува цената на нафтата, која од 130 долари пред една недела, падна на американскиот пазар под 100 долари.

Цените на нафтата утрово дополнително паднаа, додека пред една недела беа над 130 долари за барел.

Утрово цената на барелот на лондонскиот пазар потона за 4,05 отсто, на 102,60 долари, додека на американскиот пазар барелот падна за 4,10 отсто, на 98,80 долари.

На девизните пазари, пак, падна вредноста на доларот во однос на кошничката валути.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест најважни светски валути, се движи околу 98,87 поени, додека вчера во овој момент изнесуваше 99,22 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 117,80 на 118,30 јени, што е ново највисоко ниво во последните пет години.

Но, американската валута ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1.0980 долари, додека вчера во овој момент беше 1.09935 долари.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com